Lege kerken als een profetische waarschuwing

Corona zowel een kans als een gevaar voor de kerk |

een interview van Domradio.de |

De Tsjechische theoloog en socioloog en priester Tomáš Halík schetst in zijn nieuwe boek “The Time of Empty Churches” waarom een ​​echte vernieuwing van de kerk een spirituele verdieping en een echte dialoog met de wereld vereist.

DOMRADIO.DE: We vieren nu al weer de tweede keer Pasen onder Corona-omstandigheden. Maar zijn er ook redenen voor optimisme in de lege of bijna lege kerken?

Prof. Tomáš Halík  Nou, in ons land zeggen ze: een optimist is iemand die geen informatie heeft (lacht). Dus ik ben geen optimist. Ik ben een man van hoop. Ik bedoel, er zijn twee aspecten aan deze tijd. Enerzijds is deze situatie een uitdaging voor de kerk om nieuwe wegen te zoeken en te vinden. Aan de andere kant zijn de lege kerken een profetische waarschuwing: zo kan de kerk eruit zien als er geen verandering is, geen verdieping komt.

D.: Een centrale uitspraak in uw boek is dat de kerken spirituele centra moeten zijn voor ontmoeting en discussie. Maar soms heb ik de indruk dat mensen het best goed doen zonder God. Is er echt een honger naar God, naar spiritualiteit?

H.: Zonder God – is dat mogelijk? Ja, dat is mogelijk zonder ons gebruikelijke idee van God, zonder God als wetenschappelijke hypothese. Deze god is dood – Nietzsche heeft gelijk. 
Maar God als de oorspronkelijke bron van zijn, de grond van het zijn, zoals Meister Eckhart zegt, God van liefde, hoop, geloof en creatieve activiteit, God die mensen inspireert en in de wereld aanwezig is in liefde, hoop en geloof – ja, die God leeft. Voor veel mensen misschien anoniem, maar toch: Hij is er!

D.: In uw boek noemt u de academische parochie in Praag, waar u ook voorgaat, als een positief tegenvoorbeeld voor de kerkcrisis. Het gaat om intensieve spirituele begeleiding van de mensen, een spirituele begeleiding van de zoekers in plaats van een eenvoudig zendingswerk. Hoe werkt dit?

H.: Ja, ik wil niet alleen onze parochie prijzen en prijzen (lacht). Er zijn ook andere goede christelijke centra met een uitstraling. Ik vind het heel belangrijk om verschillende elementen te verenigen: enerzijds is de verkondiging belangrijk; de preek moet intelligent zijn, in dialoog en proberen overtuigende antwoorden te geven op echte, echte vragen die mensen hebben. Het moet taal zijn van het hart tot het hart van de mensen.

Een mooie liturgie is ook belangrijk. Maar persoonlijke geestelijke begeleiding is net zo belangrijk, dat is onze ervaring: ik heb zelf meer dan 2000 jonge mensen gedoopt, telkens na twee jaar inleiding in het geloof die ze doormaakten. En er blijven jonge mensen komen – en dat in een land dat wordt beschouwd als een van de meest atheïstische landen ter wereld. 
Maar wat is nu het geheim van de vitaliteit van onze kerk? Het is de dimensie van persoonlijke, spirituele begeleiding! We hebben creatieve retraites, we bieden meditatiecursussen aan. We werken veel met hedendaagse kunst.
Bovendien zijn we erg oecumenisch. Ik zeg altijd: iedereen is uitgenodigd, niemand wordt gedwongen. Dus: verkondiging, liturgie, geloofsinleiding en spirituele begeleiding zijn belangrijk. Dat geldt ook voor deelname aan het maatschappelijke leven; onze leden moeten betrokken worden bij verschillende initiatieven, bijvoorbeeld voor ecologie, mensenrechten en dergelijke. Ik wil niet dat jonge mensen alleen in een soort gesloten, spirituele wereld leven. Nee, mensen moeten nu in deze wereld zijn.

D.: In je boek dringt u er bij de kerk op aan om open te zijn en zich bijvoorbeeld het gesprek voor ogen te houden tussen Jezus en de Samaritaanse vrouw bij de Jakobsbron. Waarom is de bereidheid van de kerk om te veranderen belangrijk voor spirituele verdieping? Zou het ook niet zo kunnen zijn dat het beter zou zijn zich terug te trekken uit de wereld van deze tijd met al zijn verleidingen?

H.: Nee, geen vlucht uit de wereld, we zijn geen sekte. We moeten de wereld en cultuur van vandaag serieus nemen. We worden de huidige samenleving ingestuurd – we moeten niet onkritisch zijn, niet oppervlakkig en we moeten ons niet kritiekloos aanpassen. Maar we moeten een dialoog aangaan, we moeten de tekenen des tijds lezen. Evangelisatie zou niet zoiets als een evangelische of “katholieke” missie moeten zijn. Dat moet gebeuren in dialoog met de huidige cultuur, een inculturatie! Zonder inculturatie is evangelisatie gewoon indoctrinatie en vooral mijn generatie en in dit deel van de wereld zijn mensen allergisch voor indoctrinatie.

D.: En toch vragen velen zich al: wie komt er na Corona terug naar de kerkdiensten? Hoe groot is het gevaar dat wij als christenen gewoon zullen wennen aan de lege kerken en dan niet meer de juiste conclusies uit de crisis trekken?

H.: We zullen zien! Onze god is een god van verrassingen. Ja, misschien zullen sommige oppervlakkige christenen, voor wie het bijwonen van de mis slechts een gewoonte was, nu ontdekken dat ze het zonder de zondagsmis kunnen stellen. Ze komen misschien niet meer terug. Maar anderen zullen komen! Nu, in deze crisis, worden veel mensen geconfronteerd met zeer belangrijke vragen; met lijden, met pijn, met de dood. En dat roept metafysische, geloofsvragen en spirituele vragen op. Die mogen we niet oppervlakkig beantwoorden met oude uitspraken. Maar we moeten deze mensen begeleiden, ons inleven en samen met hen naar persoonlijke antwoorden zoeken.

Als de kerk dat kan bieden, dan ben ik niet bang dat de kerk leeg blijft, misschien wel de kerkgebouwen, maar dat is niet de kerk. We zouden de grenzen, de institutionele grenzen, de mentale grenzen van het huidige christendom moeten overstijgen en nieuwe wegen moeten vinden.

D.: Wat geeft je nu de hoop, ook met het oog op het naderende Pasen in de coronacrisis, dat de kerk in de toekomst mensen zal bereiken met de boodschap van Jezus?

H.: De preek en de proclamatie van Pasen zouden een brug moeten slaan tussen de tekst, tussen de Bijbel en onze ervaringswereld. Het paasverhaal staat vol met nieuwe ervaringen – pijn, lijden en dood enzovoort. En ja, we moeten het paasverhaal als volgt interpreteren: De roep van Jezus aan het kruis is bijvoorbeeld heel actueel: “Mijn God, mijn God, waarom heb je mij verlaten?” Dat klinkt als wanhoop, maar het is een vraag. Het is een gebed en we zouden onze vele vragen misschien in gebed moeten veranderen en misschien ook onze gebeden in vragen. We zouden het aan God moeten vragen en geduldig op het antwoord moeten wachten.

Het interview werd afgenomen door Mathias Peter.

Tip van het boek van de redactie: Tomáš Halík: De tijd van lege kerken. Van crisis tot verdieping van het geloof. Verlag Herder 2021, 20 euro

beeld: © https://cdn.britannica.com/05/181305-050-D7BF31FA/Tomas-Halik-Templeton-Prize.jpg

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *